We krwi możemy zbadać dwie zasadnicze frakcje lipidowe-cholesterol oraz triglicerydy. Obie te substancje są niezbędne do prawidłowego funkcjonowania naszego organizmu, ale gdy jest ich zbyt duże dokonują one mnóstwo działań niekorzystnych. Wyróżniamy dwie zasadnicze frakcje cholesterolu – HDL, tzw. dobry cholesterol oraz LDL, tzw. zły cholesterol. Dlatego dążymy do tego, aby mieć jak najwięcej dobrego cholesterolu i jak najmniej tego złego. Tym, co najbardziej wpływa na to ile mamy cholesterolu i w jakich proporcjach oraz jak dużo mamy triglicerydów , jest dieta.
Im bardziej tłusto jadamy tym gorzej wypadają nasze pomiary cholesterolu. Jednak oprócz diety również inne czynniki wpływają na wartości frakcji lipidowych. Są to papierosy, brak lub niewielka aktywność fizyczna, nasze geny. Gdy jednak dojdzie już do podwyższenia wartości frakcji lipidowych we krwi wówczas należy leczyć to stosując ubogotłuszczową dietę, zwiększając aktywność fizyczną oraz gdy to nie jest wystarczające stosując leki obniżające zawartość lipidów we krwi.
Leczyć hiperlipidemię warto, ponieważ nie robiąc tego skazujemy się na powikłania związane z obecnością miażdżycy. W jej wyniku może rozwinąć się choroba wieńcowa, zawał mięśnia sercowego, niedokrwienie kończyn dolnych.